Manga Bilgini Logo
Dark/Light Mode

Bu Kadar Macera Yeter...

Selamlar dostlar, ben birçok seriden tanıdığınız sitenin yetkilisi Kamikato. Evet, kapanıyoruz. İnanın böyle bir yazıyı kaleme alacağım hiçbir zaman aklıma gelmemişti fakat şu anki şartlar doğrultusunda ne yazık ki şahsi olarak devam edecek gücüm kalmadı. Sözlerime size umut vererek başlamak istiyorum. Serilerimizin bir kısmını farklı sitelere aktarıyoruz ve o sitelerde çevrilmeye devam edecekler. Diğer serilerimiz de yine farklı bir siteye ve kendi şahsi internet siteme aktarılacak fakat çevirileri gelmeyecek. Eğer farklı bir ekip boştaki bir seriyi devralmak isterse kişisel sitemden benimle iletişime geçip serileri devralarak kendi sitelerinde yayımlayabilecekler.

Çevrilmeye devam edecek olan serilerimizin büyük çoğunluğunu Manga Efendisi sitesine, kalanını da farklı sitelere aktaracağız. Bu serilerin haricinde bazı serilerimiz de çevirisi devam etmeyecek olsa da Manga Efendisi'nden okunabilecekler. Ne yazık ki geriye kalan serilerimiz şu anda boşta ve bir süreliğine okunmaya kapalı. En kısa sürede aktarabildiklerimin bazılarını Seri Manga'ya yükleyeceğim, aktaramadıklarımı ise kendi şahsi sitemden okuyabileceksiniz. Ancak bunun zaman alacağını belirtmek isterim. İlerleyen günlerde şahsi internet siteme dileyen ekibin istediği seriyi devralabilmesi için bir sayfa hazırlayarak buraya ekleyeceğim. O vakte kadar şimdilik discord ve instagram üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Her iki adres de sayfanın en altında mevcut.

Aşağıdaki tablodan hangi serilerin çevirisine devam edileceğini, hangilerinin bırakıldığını, hangilerinin ise kendi siteme aktaracağımı ve nerelerden okuyabileceğinizi görebilirsiniz. Henüz tüm serilerimiz aktarılmadığı için bazı butonlar kapalıdır. Zamanla aktif olacaktır.

Devam EdilecekTamamlanan/BırakılanBoşta Olanlar
Boku No Hero Academia The Emperor is a Woman The Lost Key
Player Fast Forward Dumb Husky and His White Cat Shizun
Akatsuki no Yona Rewriting the Willians Given
Shadow's House101 Ways to Win Her Heart Salad Days
Choujin X The Heaven's List Shinigami wa Korosenai
Attack on Titan: Çöküşten Önce Tokyo Revengers: Letter from Keisuke Baji Mo Dao Zu Shi
Darling in the Franxx The Princess's Jewels 19 Days
War against Heaven
Blood Revengers
The Demon Lord Wants to Die
Abandoned Wife Has a New Husband
I'm the Grim Reaper
Soul Alive
Disney Twisted Wonderland Comic
Tatsunoko's Pixiv Collection
Rooster Fighter
The Devil's Daughter
One Armed Amy
Nanatsu no Taizai
CRC Luna's...
Deadpool: Samurai
Kimi no na Wa
Spirit Potographer...
KNY Spin-off: Rengoku Gaiden
KNY Spin-off: Tomioka Giyuu Gaiden
Koe no Katachi: Special Book
NOT: Bu tabloda yer alan "Devam Edilecek" altındaki çoğu seri Manga Efendisi ve diğer ekiplerde yayınlanırken "Tamamlanan/Bırakılan" altındaki tüm seriler Manga Efendisi sitesine zaman içerisinde aktarılacaktır. "Boşta Olanlar" altındaki seriler ise Seri Manga ve kendi siteme zaman içerisinde eklenecektir. Diğer ekipler "Boşta Olan" serileri benden devralabilirler.

Neden Gidiyoruz?

Şimdi gelelim kapanmamıza neden olan tüm etmenlere. Açık konuşmak gerekirse beni ve ekibimi bu işten soğutan birçok sorunla karşılaştık. Bu sorunların başında da elbette reklam gelirini bir türlü cebe atamıyor oluşumuz vardı. Kimse kalkıp da "Para için mi yapıyordunuz?" demesin. Günümüzde bütün ekipler ekip üyelerine ücret dağıtırken gönüllü ekip üyesi bulmak ne yazık ki pek mümkün değil. Elbette ekibe üç beş bir şey verebilmemiz için bizim de bir gelirimiz olması gerekiyor. Nitekim bir bölüme ayıracağım vakti kendi işimi yaparak çok daha yüksek ücretler kazanabilecekken buraya vakit ayırıyor oluşum bu işi zevk için yaptığımı kanıtlar nitelikte. Yine de her bir bölüme uzun bir zaman harcayıp hiçbir gelir elde etmeden zevkine bu işi yapıp üstüne insanların "aMDiN BlÜm nrEDe KlaDı Mq" gibi sözler söylemesi bizleri bu işten fazlasıyla soğuttu. Kimsenin para vermeden aldığı hizmette para kazanmadan hizmet verenlere hesap sormaya hakkı olduğunu düşünmüyorum. Reklam konusuna geri dönecek olursak da evet sitemizin diğer siteler kadar abartılı sayıda olmasa da birkaç yerinde reklam gösterimleri bulunuyordu. "Neden para kazanmıyoruz" sorusunun cevabı ise kazanamıyor oluşumuz. Vergi kaçırmak istemediğimiz için kazanamıyoruz. Aylarca uğraşıp vergiye bağlanmak istememize rağmen birçok sorunla karşılaştık. Bu süre zarfında AdSense hesabında biriken paraya da diğer bazı ekiplerin aksine vergi kaçırmamak için dokunmadık. Eğer "ne gerek var vergi mükellefi olmaya" diyip de o parayı çekmiş olsaydık muhtemelen birkaç sene sonra ne gerek olduğunu görürdük. Kısacası zevkine yaptığımız işten insanların tavırları yüzünden bunaldık, ekip üyesi bulmaktaki güçlük de cabası.

Beni şahsi olarak bu işten soğutan diğer bir problem ise yönetimde yaşandı. Bildiğiniz üzere biz aslen instagramda anime bilgileri paylaşan bir sayfa olarak başladık ve Türkiye'nin o dönemki en büyük anime bilgi sayfası konumuna yükseldik. İnstagram'da yetkili olarak 2 kişi başlayıp 3 kişiye yükseldik. Gelen yoğun talep doğrultusunda da bir manga sitesi kurmaya karar vermiştik fakat ne yazık ki sayfanın ilk 2 yetkilisi olan ben ve diğer kişi site ile uğraşamayacak kadar yoğun bir dönemden geçiyorduk. Haliyle ekip işleri diğer sonradan katılan arkadaşa kalmıştı. Kendisi ne yazık ki bu işi rezalet bir şekilde yürüterek ekibi tabiri caizse bok yoluna götürdü. Bu noktada kendisi aramızdan ayrıldı ve tüm yönetimi tekrar ben devraldım. Elbette yaptığı boktan işleri temizlememiz gerekecekti. Bunun için farklı birisiyle birlikte çalışarak ekibi elimizden geldiğince zor da olsa toparladık ve yükselişe geçirdik. Gelgelelim bu da pek uzun sürmedi ve yanımdaki diğer kişinin de YKS senesi geldiği için ara vermek durumunda kaldı. Her ne kadar ileride geri döneceğini düşünsem de o da geri katılmadı ve çok uzun bir süre ekibi tek başıma idare ettim. Yalnız yürütmek için pek kolay bir iş değildi ve haliyle zihnen yoruldum. Doğal olarak da artık bırakmak istiyorum. Ekibi ekip üyelerinden birkaçına devredeceğim konusunda anlaşmış olsak da ne yazık ki onlar da kararlarından vazgeçti. Ben de ekibe yüklediğim anlamı ekibi satarak yok etmek istemiyordum bu yüzden doğrudan zirvede bırakmaya karar verdim.

Lafı zaten fazlasıyla uzattım. Buraya kadar okuduysanız da teşekkür ederim, içimi dökmüş oldum. Lafı toparlayacak olursak yalnız kaldım ve artık ekibe yeni üyeler bulup serilerimize devam edecek kadar hevesim kalmadı. Burada yazmadığım daha birçok olay da var işin içinde. Artık benden bu kadar. Beni belki yine Manga Efendisi'nde canım sıkıldıkça BNHA veya diğer serilerden çevirirken veya editlerken görebilirsiniz. Geri döneceğimizi sanmıyorum fakat dönersek de o zamana kadar yokuz. Bu nedenle serilerimizin birkaçını farklı bir siteye aktarırken geriye kalanları kendi siteme ve Seri Manga'ya zamanla yükleyeceğim. Dileyen ekip de devralınmamış boştaki serileri benden devralarak çevirmeye devam edebilirler. Bu sayfa 1 yıl boyunca açık kalacak, o vakte kadar aşağıdaki yorumlar kısmından muhabbet edebiliriz. Yine de her ne kadar sıkılmış olsam da yıllardır internette bir şeyler üretmeye ve ekipleri yönetmeye alıştım. Bu nedenle ilerleyen günlerde beni @anime_manga_bilgileri_rs sayfasında da görebilirsiniz, şimdiden takip edin derim her an özüme dönebilirim. Discord sunucusunu da arada etkinlik düzenleriz diye açık tutacağım, oraya da katılabilirsiniz.

Benden bu kadar. Yola devam edenlere bol şans.

-Kamikato

Discord Instagram

Yorumlar